mobilya

Yüz Yıl Savaşlarının Sonuçları

yuzyil-savaslari

İngilizlerin kralı 3. Edward (Açgöz Edward olarak da tanınır) Fransa tahtının kendisine bağlanması gerektiğini iddia etti ve 1337 senesinde Yüz Yıl Savaşları başladı. Elbette bu savaşlar yüz yıldan da uzun sürmüştür. 1453 yılında Osmanlı’nın İstanbul’u almasıyla İngilizler ve Fransızlar akıllanmış biz ikimiz de hristiyanız neden birbirimizi kesiyoruz demişlerdir. Feodal sistemin darbe alması ile sonuçlanan Yüz Yıl Savaşları’nda kan gövdeyi götürmüştür.

Fansa kralının oğlu 2. Jean delikanlılık yaparak kendisini İngiltere’ye esir olarak teslim etti ve esir olarak öldü. 5. Çarli onun yerine tahta geçti ve Fransa kralı oldu. Bretingi Anlaşması’na göre İngiliz kralı 3. Edward’ın hak iddiaları yersiz bulundu. İngiliz kralı Fransa başkanlığı sevdasından gazgeçmedi ve sürekli savaştılar. 6. Çarli çok iyi savaşıyordu ve İngilizler bunu görünce geri çekildi. Fransa yakınlarındaki Auray kasabasında Auray Meydan Muharebesi oldu. İngilizler kazansa da Fransızlar cesaret gösterdiği için ingilizler geri çekilmek zorunda kaldı.

Yüzyıl Savaşları, askerliğin şekillendiği yıllarda olduğundan çok önemliydi. Sürekli askere yatırım yapan İngiltere ve Fransa orduları bu savaşlar sayesinde level atladı. Birbirleriyle yenişmeye çalışan bu iki ülke bu yüzden teknolojide ilerlediler.

Yüzyıl Savaşlarının Sonuçları:

Fransa devleti savaşı kazanarak İngilizlerin sömürgeci ve baskıcı tutumunu bertaraf etmiştir. 1346 senesinde İngilizler tarafından Kresty Savaşı’nda top kullanılmıştır. Milliyetçi duyguları tetikleyerek Fransız İhtilali’ne zemin hazırlamıştır. Osmanlı Devleti’nin çok rahat toprak toplamasına yardımcı olmuştur. İngiltere de iç karışıklıklar ve iç savaş çıkmasına zemin hazırlamıştır.

Bu yazıyı yorumla