mobilya

Yoga nasıl yapılır?

Yoganın tüm bedeni çalıştırdığına ve derin bir rahatlama sağladığına dair kimsenin kuşkusu yok. Ama faydaları burada bitmiyor. Binlerce yıldır uygulanan ve sürekli gelişen bu disiplinin farklı stilleri dayanıklılıktan daha iyi bir seks hayatına, kilo kontrolünden eklemlerin güçlendirilmesine birçok farklı ihtiyaca yanıt verebiliyor.

yoga

lyengar Yoga

Hedefinizi belirleyin ve kendinize en uygun olanı seçin. Yeni başlıyorsanız, detay ve disiplinden yanaysanız Iyengar Yoga’yı seçebilirsiniz.
Yeni başlıyorsanız herhangi bir başlangıç seviyesi yoga dersini deneyebilirsiniz. Ama eğer pozların detaylı bir şekilde ele alındığı, her bir pozun doğru bir şekilde öğrenildiği bir ders istiyorsanız, üstelik çok da esnek olmadığınızı düşünüyorsanız lyengar’ı seçin… lyengar yoga, Hintli BKS lyengar tarafından 1918’de uygulanmaya başladı. Yoga üstadı, tekniğini 60 yıl boyunca çeşitli ülkelerde ve enstitülerde öğretti. Diğer disiplinlerden en önemli farkı, pozlara titizlikle ve en ince detayına kadar büyük bir konsantrasyonla yaklaşılması olan bu stilde asanalar son derece kontrollü bir şekilde uygulanıyor. Duruşlarda uzun süre kalınıyor ve asanalar daha az tekrarlanıyor. Bu nedenle diğer derslerden daha yavaş ilerlese de asanaların derinine inmeyi ve doğru bir şekilde anlamayı sağlıyor. Dersler sırasında genellikle bant, blok, yastık, battaniye ve kayışlar destek olarak kullanılıyor. Bu destekler, duruşların daha kolay, güvenli ve etkili biçimde yapılmasına yardımcı oluyor.

Yin Yoga

Esnekliğinizi artırmak istiyorsanız Yin Yoga önerilir. Esnekliği geliştirmek için daha pasif bir yöntem seçen Yin yogada bir pozda yaklaşık beş-yedi dakika kadar hareketsiz kalarak nefeslerle birlikte bedendeki hislere odaklanıyorsunuz… Birbiri ardına yapılan, pozdan poza geçen diğer yoga stillerinden farklı olarak Yin yoga daha yavaş bir akışla, beşer dakikalık meditasyon serisi gibi ilerliyor. Hatha yoga, Asthanga yoga, Kundalini yoga gibi diğer yoga sistemleri yoganın “yang” formu olarak kabul ediliyor ve kas dokusunu hedef alıyor. Bağ dokusunu hedef alan Yin yoga ise genellikle diz kapakları ve sakrum kemiği arasındaki bölgeyi hedefliyor. Çalışma sırasında ilgili bölgedeki kaslar tamamen gevşek bırakılıyor, bağ dokusu gevşiyor, rahatlıyor ve enerji akışı sağlanıyor. Duruş, meditasyon ve nefes çalışmaları içeren sistem eklem ve bağ dokularının verimli çalışmasına katkı sağlıyor, esnekliği artırıyor. Bu esnada zihin gevşiyor ve daha rahat odaklanıyor. Yin yoga, uzun süre sabit duruşu gerektiren meditasyon çalışmalarına da bedeni hazırlıyor, meditasyonu kolaylaştırıyor.

Tags: ,

Bu yazıyı yorumla