mobilya

Potpori ne demek?

Potpori, ülkemizde daha çok televizyonda şarkı söyleyen 30 yaş üstü şarkıcılar tarafında kullanılan bir sözcüktür. Bilindiği gibi günümüzde dünyaya hakim dil İngilizce’dir.

potpori

Geçmişte ise bu her zaman böyle değildi. Bundan çok değil 50-60 yıl önce Fransızca’nın daha etkin olduğu yıllarda dilimize sözcükler İngilizce’den değil Fransızca’dan geçmekteydi. Örneğin; -syon ile biten tüm sözcükler (aksiyon, perkisyon, rotasyon vb.) Fransızca’dan geçmiştir.

Elbette Fransızca’dan geçen sözcükler saymakla bitmez. Bunlardan biri de potporidir. Potpuri, potbori, botpori gibi varyasyonları da mevcuttur. Yeri gelmişken varyasyon da Fransızca bir kelimedir. Fransızca  pot pourri kelimesi dilimize potpuri olarak geçmiştir. Ülkemizde “dilim dönmüyor” diyen türkücüler genelde aralıksız 3-4 veya daha fazla şarkıyı ani geçişle peş peşe söylediklerinde buna potpori derler. Pot pourri’nin kelime anlamı karışım, harman demektir.

 1. 5 Yorum Var “Potpori ne demek?”

 2. bahadır - Mart 14, 2015 | Yanıt Ver

  dilim dönmüyor derken o tarz türkücüleri aşağılamak için mi kullanılmış,öyleyse çok yanlış buluyorum.kısa ve öz bir açıklam olmuş

 3. Sikkedfasda - Ekim 18, 2015 | Yanıt Ver

  ne blm

 4. HarunK - Ekim 31, 2015 | Yanıt Ver

  Ne aptal bir açıklama! Potpori hariç her şeyi açıklamışsınız. Potpori ne demek kardeşim potpori ne demek!? Kimin kullandığını nereden geldiğini yazmışsınız eyvallah ta insan ne demek olduğunu da yazar!

 5. kanatsız - Haziran 15, 2016 | Yanıt Ver

  yazmış ya son cümleyi bidaha oku istersen

 6. gökhan - Şubat 13, 2017 | Yanıt Ver

  söyleyim .cahilce konuşmalara açıklamalara gerek yok , 1 den fazla söylenen seslendirilen müzik çeşitlerine denir. bir şarkıdan diğerine ondan diğerine geçmek gibi…. biz buna halk dilinde potpori diyoruz. anladık mı şimdi yeni nesil gençlik.

Bu yazıyı yorumla