mobilya

Obama İsrail’i Destekliyor

obama israil

Gazze’ye kara saldırısının ardından ilk kez açıklama yapan ABD Başkanı Barack Obama, İsrail’in kendini savunma hakkına yönelik desteğini tekrarladı. İsrail’in amacına ulaşırken sivil kayıpları en aza indirecek şekilde davranmaya devam edeceğinden umutlu oduklarını söyledi.

Ukrayna’da düşürülen Malezya uçağına ilişkin basın açıklaması yapmak üzere gazetecilerin karşısına geçen Obama, İsrail’in Gazze’ye karadan saldırısı hakkında da kısa açıklama yaptı.

Bu sabah İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir görüşme gerçekleştirdiğini ifade eden Obama, görüşmede İsrail’in Gazze’ye yönelik askeri operasyonunu konuştuklarını söyledi. Obama, “İsrail’in kendini savunmaya yönelik güçlü desteğimi tekrarladım.” dedi. Obama, “Hiçbir ülke kendi sınırlarına yönelik roket saldırılarını ya da topraklarına yönelik terörist tünellerini kabul edemez.” şeklinde konuştu.

Ölenlerin çoğu sivil olsa da İsrail Batı’dan destek görüyor. ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yla konuştuğunu belirtip, İsrail’in ‘kendini savunma hakkı’nı destekledilerinin altını çizdi. Dışişleri Bakanı John Kerry’yi de bölgeye göndereceklerini ekledi.

Gazze’deki bir BM yetkilisi İsrail’in kara harekatıyla birlikte binlerce Gazzelinin batı yönüne kaçtığını belirtirken, “İnsanlar doğudan kaçıyor. Sınırdan uzak durmaya çalışıyor. Yaklaşık 30 bin kişi Gazze’deki 27 BM okuluna sığındı” dedi.

Cuma öğleden sonra Gazze ile Han Yunus arasındaki anayol da boşaldı. Sadece sivillerle dolu bir minübüsün bu yoldan geçtiği görüldü.

İsrail askerlerinin tampon bölgede beklediğini, İsrail’in hava saldırıları ve top mermileriyle Gazzeli sivilleri ‘terörize ettiği’ belirtildi.

Cuma namazında aynı hutbeyi okuyan Gazze’deki 1400 imam “Sabırlı ve güçlü olun. Zafer yakın” mesajı verdiler.
Dünya Gıda Programı da Gazze’de yiyecek içecek sıkıntısının ‘had sahfada’ olduğuna dikkat çekerken, İsrail saldırılarının başladığı 8 Temmuz’dan beri evlerinden kaçan 20 bin kişiye acil ihtiyaç kumanyaları dağıttığını açıkladı. Dünya Gıda Programı Sözcüsü Elisabeth Byrs, Cenevre’de yaptığı açıklamada İsrail’in kara harekatıyla birlikte Gazze’de gıda ihtiyacının ‘aşırı derecede’ arttığını vurguladı.

Gazze’de elektrik sıkıntısı da büyüyor. İsrail’den Gazze’ye elektrik taşıyan kabloların yüzde 70’i zarar gördü. Gazze Elektrik İdaresi’nden Fethi Şeyh Halil, durumu “Normalde 120 megawatt elektrik alıyorduk. Şu an sıfır. İsrail’den elektrik hatlarını tamir etmelerini istedik. Ama çok tehlikeli olduğunu söyleyip yapmadılar. Gazze’de şu an elektrik yok” sözleriyle anlattı.

Topraklarına yönelik roket saldırılarının yaşanmayacağından emin olmak adına İsrail’in askeri girişimlerini desteklediklerini belirten Obama, ABD ve müttefiklerinin gerginliğin daha da tırmanması ve daha fazla sivil kayıpların yaşanması konusunda endişelerinin olduğunu açık bir şekilde dile getirdiğini ifade etti. Mevcut askeri operasyonun tünellerin üstesinden gelmek için yapıldığını kaydetti.

Obama son olarak 2012’deki ateşkese dönülmesi için ABD yönetimi olarak girişimlerinin sürdüğünü ifade etti.

ABD Başkanı Barack Obama İsrail’i Gazze operasyonunda sivil ölümleri “minimize” etmeye çağırdı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüştüğünü belirten Obama, İsrail’in kendini savunma hakkını tekrar teyit ettiğini söyledi.

Obama, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, hiçbir ülkenin, topraklarına roket atılmasını kabul edemeyeceğini sözlerine ekledi.

Ukrayna’nın doğusunda düşürülen Malezya Havayolları uçağıyla ilgili de konuşan Obama, hayatını kaybeden yolcular arasında bir ABD vatandaşı olduğunu doğruladı. Uçağın Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgeden fırlatılan bir füzeyle düşürüldüğünü belirtti.

Bu yazıyı yorumla